Procesor Intel Core i9 Comet Lake i9-10900K OEM (CM8070104282844)
Wideo 23Zdjęcia 2 |
Intel Core i9 Comet Lake i9-10900K OEM |
|
Wysokowydajne 10-rdzeniowe procesory do komputerów stacjonarnych z rodziny procesorów Intel Core dziesiątej generacji opartych na 14-nanometrowym rdzeniu Comet Lake. Zaprojektowany do instalacji na płytach głównych wyposażonych w gniazdo procesora LGA 1200 i chipsety z serii Intel 400. W przeciwieństwie do najlepszych konsumenckich procesorów poprzedniej dziewiątej generacji, procesory te zwiększyły liczbę rdzeni (z ośmiu do dziesięciu), poprawiły konstrukcję wewnętrzną (grubość krzemowej matrycy procesora zmniejszono z 800 do 500 μm) i wykorzystały bardziej zaawansowane technologie adaptacyjnego zarządzania energią (Turbo Boost Max 3.0 i Thermal Velocity Boost).
W połączeniu ze zwiększoną częstotliwością taktowania zapewniło to znaczny wzrost wydajności procesorów Intel Core i9 Comet Lake, które mogą być używane w najwyższej klasy komputerach do gier, podstawowych stacjach roboczych i do tworzenia konfiguracji overclockingu przeznaczonych dla entuzjastów (przy użyciu procesorów z serii K z bezpłatnym mnożnikiem ). Technologia Intel Hyper-Threading umożliwia każdemu z dziesięciu rdzeni fizycznych jednoczesne wykonywanie dwóch wątków (łącznie do 20 wątków), co zapewnia imponujący poziom wydajności zarówno w przypadku wymagających zadań profesjonalnych, jak i gier. Wymaga wydajnego układu chłodzenia (TDP 125 W).
Przed zakupem zawsze zapytaj doradcę sklepu internetowego o specyfikację i skład zestawu produktu
Katalog Intel 2024 - nowości, hity sprzedaży i najbardziej aktualne modele Intel.
10 rdzeni + 10 wątków
Core i9-10900K to drogi i gorący wielordzeniowy potwór, który podobnie jak jego konkurent Ryzen 9 3900X jest skierowany do wąskiego segmentu zamożnych entuzjastów. Ten procesor ma dziesięć rdzeni, dwadzieścia wątków i 20 MB pamięci podręcznej L3. Podstawowa częstotliwość chipa to 3,7 GHz, a maksymalna częstotliwość z automatycznym przetaktowaniem sięga 5,3 GHz dla jednego rdzenia lub 5,1 GHz dla wszystkich naraz. Podobnie jak wszystkie inne chipy z rodziny Comet Lake, nowość opiera się na mikroarchitekturze Skylake i jest wykonana w technologii 14 nm.
Do zadań o dowolnej złożoności
W testach rzeczywistych i syntetycznych oczekuje się, że Core i9-10900K wykaże bardzo wysoki poziom wydajności zarówno w grach, jak i w zadaniach roboczych. W renderowaniu grafiki 3D flagowiec Intela jest jak najbliżej swojego bezpośredniego konkurenta, Ryzena 9 3900X, a w niektórych przypadkach, takich jak POV-Ray 3.7.1, jest nawet przed nami. Praca z archiwami w 7-Zip pokazała podobny obraz: Core i9-10900K nieco ustępował Ryzenowi 9 3900X, podczas gdy w WinRar układ Intela okazał się szybszy. Podczas kodowania i dekodowania wideo w hamulcu ręcznym procesor Intel zbliżył się maksymalnie do 16-rdzeniowego Ryzena 9 3950X przy użyciu kodeka HEVC, ale ze starszym x264 okazał się nieco wolniejszy niż Ryzen 9 3900X. Wszystko to po raz kolejny mówi nam, że szybkość procesora jest silnie zależna od zadania, dlatego przed zakupem najlepiej skupić się na tych aplikacjach, z których planujesz codziennie korzystać.
Niezwykłe dla Intela połączenie mocy i przystępnej ceny
Ogólnie rzecz biorąc, obraz w testach okazał się oczekiwany, to naprawdę cholernie potężny procesor bez żadnych zastrzeżeń. Trzy lata temu Intel wysłałby go do segmentu HEDT z potrójnym znacznikiem, ale teraz mówimy o masowym „dziesięciordzeniowym” z ceną nieco ponad 600 USD. Ale to nie znaczy, że nie ma problemów. Po pierwsze, jest bardzo żarłoczny: 53 w w stanie bezczynności, do 278 w pod obciążeniem. To znacznie więcej niż 210 W i 198 W, których potrzebowały zeszłoroczne układy Core i9-9900K i Ryzen 9 3900X. I nawet jeśli zapewnisz temu potworowi niezbędną energię i chłodzenie, nie podziękuje ci on za imponujące przetaktowanie. W najlepszym przypadku udało nam się wycisnąć z niego stabilne 5,2 GHz na wszystkich rdzeniach, a pobór mocy wzrósł do 385 W. Jednocześnie w trybie wielowątkowym będzie stale obniżać te częstotliwości, co jest dobre dla temperatur i zużycia energii, ale nie dla długotrwałej wydajności.
Generalnie, podobnie jak w zeszłym roku, Intel okazał się doskonałym procesorem dla entuzjastów, którym sami entuzjaści nie są specjalnie zainteresowani. Biorąc pod uwagę wykorzystanie przestarzałej architektury Skylake, nie jest to zaskakujące.
Modyfikacje Intel Core i9 Comet Lake
Ceny na Intel Core i9 Comet Lake |
---|---|---|---|---|
Intel Core i9 Comet Lake i9-10850K BOX | od 1 980 zł | 1 oferta | ||
Intel Core i9 Comet Lake i9-10900 BOX | od 589 zł | 11 oferty | ||
Intel Core i9 Comet Lake i9-10900F BOX | od 1 136 zł | 4 oferty | ||
Intel Core i9 Comet Lake i9-10900F OEM | od 1 132 zł | 2 oferty | ||
Intel Core i9 Comet Lake i9-10900K BOX | od 1 796 zł | 5 oferty | ||
Intel Core i9 Comet Lake i9-10900KF BOX | od 1 236 zł | 8 oferty | ||
Intel Core i9 Comet Lake i9-10900KF OEM | od 2 272 zł | 2 oferty | ||
Intel Core i9 Comet Lake i9-10900K OEM | od 1 995 zł | 1 oferta |