Płyta główna ASRock B660M-HDV
Wideo 11Zdjęcia 6 |
Budżetowa tablica ASRock, posiadająca skromny sprzęt, należy do klasy podstawowej i jest pierwszym wyborem przy montażu tanich systemów biurowych i multimedialnych. Jednocześnie jest wyposażony w gniazdo procesora Intel LGA 1700, które jest zaostrzone pod kątem hybrydowych procesorów Intel nowej generacji. W rzeczywistości jest to jedna z najtańszych opcji budowy systemu opartego na Intel Alder Lake.
ASRock B660M-HDV posiada podstawowy zestaw interfejsów obejmujący slot na kartę graficzną PCI-E 16x, 4 złącza SATA do podłączenia standardowych dysków twardych oraz jeden port M.2 na kompaktowy dysk SSD. Na płycie znajdują się 2 gniazda do instalacji modułów pamięci RAM DDR4. W sumie płyta pozwala na zainstalowanie 64 GB pamięci RAM o maksymalnej częstotliwości 5066 MHz. Wszystkie obecne wyjścia audio (VGA, HDMI 2.1 i DisplayPort 1.4) są wyświetlane na tylnym panelu, więc jeśli potrzebujesz masowego wyposażenia biura, możesz trochę zaoszczędzić na zakupie procesorów z już zintegrowanym rdzeniem wideo. Port LAN Intel I219V odpowiada za przetwarzanie ruchu sieciowego. Dodatkowe wyposażenie obejmuje port COM i złącze TPM.
Kup ASRock B660M-HDV
Wszystkie ceny 17 →ASRock Płyta główna B660M-HDV s1700 2DDR4 DP/HDMI M.2 mATX KBASRIIEB660U01 | 369 zł |
ASRock B660M-HDV PL-S1700-ASR-027 | 399 zł |
Płyta główna ASROCK B660M-HDV | 383 zł |
ASRock Płyta główna B660M-HDV s1700 2DDR4 DP/HDMI M.2 mATX 74356 | 380 zł |
Płyta główna ASROCK B660M-HDV | 383 zł |
Dla następnego pokolenia
ASRock B660M-HDV to jedna z najbardziej przystępnych cenowo płyt głównych z chipsetem Intel B660 dla obecnych 12 i nadchodzących 13 generacji procesorów Core (po aktualizacji BIOS). Wykonany w średniej wielkości formacie Micro-ATX z tylko dwoma gniazdami na pamięć RAM DDR4-5066 MHz i jednym gniazdem karty graficznej PCIe 4.0 x16. Ale są dwa PCIe 3.0 x1 dla kart rozszerzeń.
Szybko i jeszcze szybciej
Istnieje kilka złączy dla SSD M.2: jedno to szybka wersja PCIe 3.0, a drugie to ultraszybka wersja 4.0. Podsystem zasilania procesora składa się z siedmiu faz i jest pozbawiony radiatora. Dlatego być może optymalnymi procesorami są Core i3-12100 i i5-12400. Bardziej energochłonne procesory mogą już po pewnym czasie wyłączyć Turbo Boost z powodu przegrzania VRM.
Trójca wyjść wideo
Podsystem audio jest reprezentowany przez 7.1-kanałowy kodek Realtek ALC897, a podsystem sieciowy jest reprezentowany przez gigabitowy Ethernet Intel I219V. Jest też gniazdo M.2 Key-E na bezprzewodowy adapter Wi-Fi. Na tylnym panelu interfejsu znalazło się miejsce na trzy wyjścia wideo: VGA, HDMI oraz Display Port. I sześć portów USB, z których dwa są szybkie 3.1 Gen 1, a trzeci jest ogólnie obrotowy Type-C.