Obiektyw Sony 50mm f/1.4 ZA FE Planar T* (SEL50F14Z)
Wideo 1Zdjęcia 12 |
Sony 50mm f/1.4 ZA FE Planar T* |
|
Przed zakupem zawsze zapytaj doradcę sklepu internetowego o specyfikację i skład zestawu produktu
Katalog Sony 2024 - nowości, hity sprzedaży i najbardziej aktualne modele Sony.
Kup Sony 50mm f/1.4 ZA FE Planar T*
Wszystkie ceny 7 →Sony Planar T FE 50 mm f/14 Zeiss Pełnoklatkowy średni obiektyw stałoognis | 5 571 zł |
Sony FE 50 mm f/1.4 ZA Zeiss Planar T* (SEL50F14Z.SYX) (w magazynie!) - Do | 5 999 zł |
Obiektyw SONY FE, 50 mm, f/1.4, Zeiss Planar (SEL50f/14Z.SYX), bagnet Sony | 6 559 zł |
SONY Carl Zeiss Planar T FE 50 mm f/1.4 ZA | 6 319 zł |
Obiektyw Sony Planar T* FE 50mm f/1.4 ZA + Dodatkowy 1 rok gwarancji + Dob | 6 128 zł |
Obiektyw Sony FE 50mm f/1.4 ZA Zeiss Planar T* (SEL50F14Z) | 6 462 zł |
Obiektyw Sony FE 50 mm f/1.4 Zeiss Planar - SEL50F14Z | 6 139 zł |
Zestaw „pięćdziesięciu kopiejek” dla bezlusterkowców Sony ma kilka różnych kopii. Najwyższym z nich jest Sony ZEISS Planar T * FE 50mm f/1.4 ZA, który jest kompatybilny zarówno z aparatami crop, jak i pełnoklatkowymi japońskiego producenta.
Konstrukcja optyczna
Jak sama nazwa wskazuje, konstrukcja obiektywu stałoogniskowego opiera się na konstrukcji optycznej Planar, której początki sięgają końca XIX wieku. Tylko ona została dostosowana do współczesnych realiów i dostała aż 12 elementów w 9 grupach. Tandem metalowego korpusu i duża ilość elementów wpłynęły na wielkość i wagę obiektywu, który okazał się cięższy od największego pełnoklatkowego bezlusterkowca - 627-gramowego Sony Alpha A7S II.
Praktyczne pierścionki
Na dużym korpusie udało się umieścić dwa elektronicznie sterowane pierścienie: szerszy odpowiada za ustawianie ostrości, a mniejszy pierścień bliżej podstawy obiektywu służy do kontrolowania przysłony. Pierścień do ustawiania ostrości ma ruch nieliniowy, tj. maksymalną dokładność ogniskowania można uzyskać dzięki jego płynnym obrotom, a grubszą - dzięki szybkiemu obrocie. A „sztuczką” pierścienia przysłony jest możliwość wyboru trybów pracy: pierwszy podąża śladami fotografii (w odstępach co 1/3 stopnia), a drugi - płynne przełączanie podczas nagrywania wideo.
Wysoka szczegółowość
Obiektyw ma wystarczającą rozdzielczość, aby zapewnić ostre, ostre obrazy podczas fotografowania przy f/1,4 za pomocą 42-megapikselowego Sony A7R II. Co prawda przy tak otwartym otworze można czasem napotkać drobne aberracje chromatyczne i winietowanie na rogach obrazu. Efekty fałszywe są prawie całkowicie wyeliminowane z f/2. Odwrotną stroną monety podczas strzelania z otwartą przysłoną jest możliwość uzyskania schludnego zaokrąglonego bokeh, w którego tworzeniu bierze udział 11-listkowa przysłona.
Fotografowanie pod światło
W oznaczeniu modelu widać symbol T *. Wskazuje na specjalną powłokę na przedniej soczewce, która zwalcza odblaski i zjawy. Dodatkowo obiektyw wyposażono w osłonę przeciwsłoneczną, dzięki czemu bez problemu znosi fotografowanie pod światło. Ceny fix nie można nazwać demokratyczną, ale produkt tak wysokiej klasy a priori nie może kosztować niewiele. A dla tych, którzy chcą zaoszczędzić pieniądze, Sony oferuje kilka alternatyw: 55 mm Sony ZEISS Sonnar T*FE 55mm f/1.8 ZA oraz przystępną cenowo „pięćdziesiąt kopiejek” Sony FE 50mm f/1.8.