Procesor Intel Core i3 Raptor Lake i3-13100F BOX
Wideo 10 |
Intel Core i3 Raptor Lake i3-13100F BOX |
|
Procesory Intel Core i3 13. generacji (nazwa kodowa Raptor Lake) to odświeżone 4-rdzeniowe układy klasy podstawowej zbudowane w procesie 10 nm. Są kompatybilne z płytami głównymi Intela wykorzystującymi złącze Socket 1700, które Intel wprowadził jesienią 2021 roku. Chipy z tej serii zapewniają wysoką wydajność w swoim segmencie cenowym i według producenta mogą stać się umiarkowanie produktywną podstawą systemu do gier lub podstawowego komputera roboczego.
Dzięki kompatybilności gniazda Socket 1700 z mocniejszymi układami Core i7 oraz i9 użytkownik może w przyszłości rozbudować system bez konieczności wymiany płyty głównej i innych podzespołów, wystarczy wymiana procesora na mocniejszy model . W przeciwieństwie do starszych układów Intel Core Raptor Lake, które znacznie poprawiły wydajność jednego rdzenia, modele Core i3 13. generacji niewiele różnią się od poprzednich.
Schemat jest ten sam: 4 rdzenie fizyczne Performance z obsługą turbo boost + 4 rdzenie wirtualne dzięki aktywacji technologii wielowątkowości Hyper-Threading. W rzeczywistości Intel tylko nieznacznie zwiększył taktowanie: wcześniej było to 3,3 GHz w trybie normalnym lub 4,3 GHz z automatycznym podkręcaniem, teraz jest to odpowiednio 3,4 GHz i 4,5 GHz. Biorąc pod uwagę te same 12 MB pamięci podręcznej L3, średnia wydajność rodziny Core i3 Raptor Lake przewyższa poprzednią generację średnio o 6%.
Tak jak poprzednio, układy te są w stanie współpracować zarówno z pamięcią RAM DDR4, jak i nowszą DDR5, która w 2023 roku stopniowo zapuszcza korzenie na rynku masowym. Maksymalna obsługiwana częstotliwość zegara dla DDR5 wynosi 4800 MHz, a dla DDR4 jest ograniczona do 3200 MHz. Najwyższa dozwolona ilość pamięci RAM w obu przypadkach to 128 GB. Poziom rozpraszania ciepła dla całej linii mieści się w przedziale od 58 do 89 W, więc boczna chłodnica (jeśli jest w zestawie) lub najprostszy gramofon dla początkujących bez problemu poradzi sobie z jej chłodzeniem. Modyfikacje Core i3 bez prefiksu F mają zintegrowaną kartę graficzną Intel HD Graphics 730, co eliminuje konieczność kupowania dodatkowych kart graficznych w przypadku budżetowych i biurowych kompilacji. Istnieją niewielkie różnice między standardowymi modelami i procesorami F pod względem limitów zużycia energii.
Przed zakupem zawsze zapytaj doradcę sklepu internetowego o specyfikację i skład zestawu produktu
Katalog Intel 2024 - nowości, hity sprzedaży i najbardziej aktualne modele Intel.
Kup Intel Core i3 Raptor Lake i3-13100F BOX
Wszystkie ceny 23 →Intel BX8071513100F Core 13 generacji i3-13100F Desktop Procesor 4-rdzenio | 488 zł |
Intel Procesor Core i3-13100F BOX 3,4 GHz, LGA1700 CPINLZ313100F00 | 497 zł |
Intel Core i3-13100F PR-IN17I3-INT-009 | 499 zł |
Procesor INTEL Core i3-13100F | 499 zł |
INTEL Core i3-13100F BOX 3,4 GHz, LGA1700 BX8071513100F | 528 zł |
Modyfikacje Intel Core i3 Raptor Lake
Ceny na Intel Core i3 Raptor Lake |
---|---|---|---|---|
Intel Core i3 Raptor Lake i3-13100 BOX | od 649 zł | 24 oferty | ||
Intel Core i3 Raptor Lake i3-13100 OEM | od 637 zł | 2 oferty | ||
Intel Core i3 Raptor Lake i3-13100F BOX | od 442 zł | 24 oferty | ||
Intel Core i3 Raptor Lake i3-13100F OEM | od 533 zł | 1 oferta |