Płyta główna Asus PRIME B660M-K D4
Zdjęcia 8 |
Kompaktowa i dobrze wyważona płyta główna klasy średniej oparta na logice systemowej B660, którą Intel zaprezentował pod koniec 2021 roku. Do instalacji procesora wykorzystywane jest gniazdo nowej generacji Intel LGA 1700, które powstało z myślą o rewelacyjnych APU 12. generacji Intel Alder Lake. Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości podstawy elementów z kondensatorami żaroodpornymi oraz 8-fazowego podsystemu zasilania z aluminiowymi radiatorami, ta płyta zapowiada się na mocny fundament przy montażu z dala od najsłabszego komputera do gier lub stacji roboczej.
W przeciwieństwie do swoich odpowiedników z serii Prime wydanej w 2020 roku, Asus PRIME B660M-K D4 może pochwalić się obsługą interfejsu systemowego PCI-E 4.0, co pozwala przyspieszyć wymianę danych między procesorem, kartą graficzną i pamięcią masową, tym samym zwiększenie szybkości ładowania tekstur we współczesnych grach. To prawda, że potrzebujesz do tego dysku SSD NVMe, który jest również zaprojektowany do pracy z magistralą PCI-E 4.0. Płyta obsługuje również dwukanałową pamięć RAM DDR4 o maksymalnej częstotliwości 5333 MHz. Układ modelu zawiera 2 gniazda DIMM, 2 złącza M.2, 4 złącza SATA3 i jedno wolne gniazdo do montażu karty graficznej.
Kup Asus PRIME B660M-K D4
Wszystkie ceny 19 →ASUS PRIME B660M-K D5 Czarny 90MB1950-M1EAY0 | 349 zł |
ASUS PRIME B660M-K D4 PL-S1700-ASU-032 | 369 zł |
Płyta główna ASUS Prime B660M-K | 369 zł |
ASUS PRIME B660M-K D4 DDR4 | 369 zł |
Niedroga i niezawodna płyta micro-ATX
Seria płyt głównych Prime była pierwotnie pozycjonowana jako niedrogie wtyczki biurowe, wykonane z naciskiem na trwałość. Jednak kilka lat temu Asus zmienił podejście i zaczął wyposażać niektóre modele z tej serii w potężne przetwornice mocy oraz dodatkowe chłodzenie w stylu płyt z serii TUF i ROG Strix, dlatego zaczęto je polecać do wejścia- kompilacje gier na poziomie i średnim poziomie. Doskonałym przykładem tej zmiany jest oczywiście kompaktowa płyta micro-ATX Asus PRIME B660M-K D4, którą polecamy do budowy komputerów do gier opartych na procesorach Intel klasy podstawowej i średniej.
Nowoczesne gniazda i obsługa podkręconych pamięci DDR4
Kluczową cechą Asus PRIME B660M-K D4 jest jego bezprecedensowy konformizm. Pomimo przystępnej ceny, płyta wyposażona jest w gniazdo Intel LGA 1700, którego możliwości techniczne są dostosowane do warunków pracy nowoczesnych procesorów Intel 12. i 13. generacji. Obsługuje instalację modułów pamięci DDR4 o maksymalnej częstotliwości taktowania 5333 MHz, których przepustowość nie jest dużo gorsza od pamięci DDR5. Dość inteligentna 8-fazowa przetwornica, zmontowana przy użyciu wysokiej jakości elementów elektronicznych i dodatkowego chłodzenia, z łatwością zasili podkręcony procesor Core i5-13600K. A branie czegoś mocniejszego do samochodu ze średniej półki nie ma większego sensu. Przynajmniej w 2023 r.
Magistrala PCI-E 4.0
W przeciwieństwie do swoich odpowiedników z serii Prime, wydanych rok czy dwa temu, Asus PRIME B660M-K D4 może pochwalić się obsługą interfejsu systemu PCI-E 4.0, co pozwala przyspieszyć szybkość wymiany danych pomiędzy procesorem, kartą graficzną i dysk, zwiększając w ten sposób szybkość ładowania tekstur w nowoczesnych grach. To prawda, że \u200b\u200bdo tego potrzebny jest odpowiedni dysk SSD NVMe, który jest również przeznaczony do pracy z magistralą PCI-E 4.0. Płyta obsługuje również dwukanałową pamięć RAM DDR4. Ponadto układ modelu obejmuje 2 gniazda DIMM, 2 złącza M.2, 4 złącza SATA3 oraz jedno wolne gniazdo do montażu karty graficznej.