Polska
Katalog   /   Audio   /   Sprzęt audio przenośny   /   Odtwarzacze MP3

Porównanie Astell&Kern AK70 vs Astell&Kern AK Jr

Dodaj do porównania
Astell&Kern AK70
Astell&Kern AK Jr
Astell&Kern AK70Astell&Kern AK Jr
od 3 343 zł
Produkt jest niedostępny
Porównaj ceny 1
TOP sprzedawcy
PrzeznaczenieHi-Res audioHi-Res audio
Pamięć wbudowana64 GB64 GB
Rodzaj kart pamięcimicroSDmicroSD
Maks. pojemność karty128 GB256 GB
Specyfikacja
DACCirrus Logic CS4398Wolfson WM8740
Częstotliwość próbkowania192 kHz
Rozdzielczość bitowa24 bit
Pasmo przenoszenia
20 – 20000 Hz /±0.075 dB/
20 – 70000 Hz /±0.3 dB/
Stosunek sygnału do szumu116 dB112 dB
Współczynnik zawartości harmonicznych0.0008 %0.005 %
Funkcje i możliwości
Obsługuje formaty audioWAV, WMA, MP3, OGG, AAC, ALAC, AIFF, DFF, DSF, APE, FLACWAV, WMA, MP3, OGG, AAC, ALAC, AIFF, DSD, DFF, DSF, FLAC, APE
Funkcje i możliwości
obsługa CUE
praca w trybie DAC
korektor dźwięku
obsługa aptX

praca w trybie DAC
korektor dźwięku

Złącza i komunikacja
Wi-Fi
Bluetooth+v 4.0
Wyjścia
micro Jack (2.5 mm)

Wyświetlacz
Wyświetlacz
kolorowy
3.3 "
480x800 px
TFT
dotykowy ekran
kolorowy
3.1 "
240x400 px
TFT
dotykowy ekran
Dane ogólne
Pojemność akumulatora2200 mAh1450 mAh
Złącze do ładowaniaMicroUSB
Aktualizacja oprogramowania
Materiał obudowymetal
metal /aluminium/
Wymiary (SxDxW)97x60x13 mm117x53x9 mm
Waga132 g93 g
Kolor obudowy
Data dodania do E-Kataloglipiec 2016czerwiec 2015

Maks. pojemność karty

Maksymalna ilość karty pamięci, której można użyć w odtwarzaczu. Parametr ten jest bezpośrednio związany z typem karty (patrz wyżej): każdy typ ma swoje własne ograniczenia dotyczące wolumenu. Jednocześnie możliwości pracy z pojemnymi nośnikami są ograniczone nie tylko rodzajem karty, ale także sprzętem odtwarzacza. Dlatego wiele modeli ma niższy limit pojemności niż wynika to z karty pamięci – na przykład 128 GB w modelu z obsługą SDXC (teoretyczne maksimum to 2 TB).

Zwróć uwagę, że występuje również sytuacja odwrotna – np. gdy urządzenie o maksymalnej pojemności 16 GB deklaruje obsługę tylko kart microSD (teoretycznie maksimum to 4 GB). Oznacza to zazwyczaj, że odtwarzacz może pracować z nowszymi formatami (w naszym przykładzie przynajmniej microSDHC), ale z jakiegoś powodu ten punkt nie jest wymieniony w oficjalnej specyfikacji (np. producent mógł pomylić się w dokumentacji).

DAC

Model konwertera cyfrowo-analogowego zainstalowanego w urządzeniu.

DAC jest jednym z kluczowych elementów każdego odtwarzacza: przetwarza dane cyfrowe zapisane w pliku dźwiękowym na analogowy sygnał audio, który jest podawany przez wzmacniacz do słuchawek. Jakość przetwornika DAC zależy bezpośrednio od tego, jak dokładnie dźwięk na wyjściu będzie odpowiadał oryginalnemu sygnałowi, a także od tego, czy odtwarzacz może pracować z zaawansowanymi cyfrowymi formatami sygnału: wiele z nich wymaga dużej mocy obliczeniowej, która nie jest dostępna w każdym DAC.

Zwróć uwagę, że model DAC jest wskazany tylko wtedy, gdy jest to wysokiej klasy konwerter o ponadprzeciętnej jakości dźwięku. Na współczesnym rynku istnieją w szczególności przetworniki cyfrowo-analogowe takich producentów: AKM, Cirrus Logic, ESS Sabre, Texas Instruments, Wolfson. A odtwarzacze z takim sprzętem są zwykle określane jako urządzenia Hi-Fi(patrz „Typ”).

Warto też wspomnieć, że liczba DAC-ów może być różna. Najprostszą opcją jest jeden moduł dla obu kanałów dźwiękowych, jednak są odtwarzacze wyposażone jednocześnie w dwa konwertery – po jednym na kanał. Ten „podział pracy” wpływa na koszty, ale zmniejsza obciążenie każdego przetwornika DAC z osobna, co ma pozyt...ywny wpływ na jakość i niezawodność dźwięku.

Częstotliwość próbkowania

Częstotliwość próbkowania przetwornika cyfrowo-analogowego zainstalowanego w odtwarzaczu (patrz „DAC”).

Częstotliwość próbkowania i głębia bitowa to dwie kluczowe cechy cyfrowego sygnału audio; im są wyższe, tym lepsza jakość dźwięku, przy pozostałych warunkach równych. Bez wchodzenia w szczegóły techniczne znaczenie tego parametru można opisać następująco: do normalnego odtwarzania dźwięku konieczne jest, aby częstotliwość próbkowania przetwornika cyfrowo-analogowego odtwarzacza nie była niższa niż w odtwarzanym pliku. W przeciwnym razie odtwarzanie będzie niemożliwe, nawet jeśli format audio jest natywnie obsługiwany przez odtwarzacz. (Swoistym wyjątkiem jest sygnał DSD, więcej szczegółów w rozdziale „Obsługa formatów audio”).

Zwróć uwagę, że większość popularnych formatów audio używa częstotliwości próbkowania 44,1 kHz i gwarantuje, że będzie obsługiwana przez wszystkie nowoczesne odtwarzacze przenośne. Tak więc parametr ten dotyczy głównie modeli Hi-Fi (patrz „Typ”), pracujących z zaawansowanymi cyfrowymi formatami audio.

Rozdzielczość bitowa

Szerokość bitowa przetwornika cyfrowo-analogowego zainstalowanego w odtwarzaczu (patrz „DAC”).

Głębia bitowa wraz z częstotliwością próbkowania jest jedną z kluczowych cech cyfrowego sygnału audio; im wyższy, tym lepsza jakość dźwięku, przy pozostałych warunkach równych. Bez wchodzenia w szczegóły techniczne, w tym przypadku znaczenie tego parametru można opisać w następujący sposób: do normalnego odtwarzania dźwięku konieczne jest, aby głębia bitowa przetwornika cyfrowo-analogowego odtwarzacza nie była mniejsza niż głębokość bitowa odtwarzanego dźwięku cyfrowego, w przeciwnym razie odtwarzanie będzie niemożliwe.

Warto zauważyć, że głębia bitowa używana w większości popularnych formatów muzycznych, takich jak MP3, jest obsługiwana przez wszystkie nowoczesne odtwarzacze. Tak więc parametr ten dotyczy głównie odtwarzaczy Hi-Fi (patrz „Typ”), pracujących z zaawansowanymi cyfrowymi standardami dźwięku.

Pasmo przenoszenia

Zakres częstotliwości audio, które odtwarzacz może odtworzyć. Im szerszy zakres, tym pełniejszy obraz dźwiękowy, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że urządzenie „odetnie” część pasma. Jednocześnie przy wyborze tego parametru należy wziąć pod uwagę kilka punktów.

Po pierwsze, przeciętne ludzkie ucho może słyszeć dźwięki od około 16 Hz do 20 kHz; odchylenia od tych liczb są niewielkie, a wraz z wiekiem zakres ten zawęża się jeszcze bardziej. W praktyce oznacza to, że dla normalnej słyszalności wystarczy tylko wypełnić tę lukę. A szersze granice wskazane w charakterystyce odtwarzacza będą bardziej chwytem marketingowym niż naprawdę ważnym momentem. Po drugie, nie zapominaj, że o jakości dźwięku decyduje nie tylko zasięg, ale także szereg innych cech odtwarzacza - stosunek sygnału do szumu, pasmo przenoszenia itp .; dlatego sam szeroki zakres nie gwarantuje przyjemnego dźwięku. I po trzecie, cechy słyszalnego dźwięku również w dużej mierze zależą od użytych słuchawek i ich zakresu częstotliwości: wszystkie zalety odtwarzacza o szerokim zakresie częstotliwości mogą zostać zniweczone, jeśli częstotliwości zostaną „odcięte” przez słuchawki.

Stosunek sygnału do szumu

Stosunek poziomu sygnału użytecznego (czysty dźwięk) do obcego szumu wytwarzanego przez odtwarzacz na wyjściu. Parametr ten bezpośrednio charakteryzuje jakość wbudowanego wzmacniacza: uwzględnia głównie szum wewnętrzny obwodów elektronicznych, a im wyższy stosunek sygnału do szumu, tym mniej szumu i tym wyraźniejszy dźwięk.

Zauważ, że w przypadku odtwarzaczy ta cecha często nie jest szczególnie krytyczna: szum wzmacniacza może być gubiony na tle dźwięków otoczenia, szczególnie w środowisku miejskim, a do takich sytuacji wystarczą nawet najskromniejsze wskaźniki, co poziom 70 - 80 dB. Jednocześnie w przypadku modeli Hi-Fi (patrz „Typ”) ten punkt jest jednym z najważniejszych; w najbardziej zaawansowanych urządzeniach stosunek sygnału do szumu może przekroczyć 120 dB.

Współczynnik zawartości harmonicznych

Zniekształcenia harmoniczne odtwarzacza.

Parametr ten bezpośrednio charakteryzuje ilość zniekształceń wprowadzanych przez urządzenie do oryginalnego dźwięku: im niższy współczynnik, tym czystszy dźwięk, tym mniej takich zniekształceń. Nie da się ich całkowicie wyeliminować, ale można je zredukować do poziomu praktycznie niezauważalnego przez człowieka. Uważa się więc, że zniekształcenia na poziomie 0,5% są już niewidoczne nawet dla doświadczonego słuchacza. Jednocześnie w nowoczesnym sprzęcie audio występują też znacznie niższe wartości – nawet do dziesięciu tysięcznych procenta. W przypadku odtwarzaczy takie wskaźniki pełnią głównie rolę reklamową – są oznaką wysokiego poziomu urządzenia.

Zwróć uwagę, że zniekształcenia harmoniczne są wskazywane głównie dla odtwarzaczy Hi-Fi (patrz „Typ”), dla których maksymalna czystość dźwięku ma kluczowe znaczenie; w modelach konwencjonalnych ma to znaczenie drugorzędne.

Obsługuje formaty audio

Formaty plików dźwiękowych, z którymi odtwarzacz może współpracować.

- MP3. Najsłynniejszy z dzisiejszych cyfrowych formatów audio; jest obsługiwany przez prawie wszystkie odtwarzacze kompaktowe, nazwa MP3 stała się nawet dla nich nazwą domową. Zapewnia tzw. kompresja stratna, gdy niektóre częstotliwości dźwięku są tracone. Jednak po skompresowaniu dźwięk jest przetwarzany w taki sposób, że większość częstotliwości „zanika”, których utrata jest niezauważalna dla ludzkiego ucha. W rezultacie jakość dźwięku może być dość wysoka i możliwe jest jednoznaczne odróżnienie wysokiej jakości MP3 od formatu bezstratnego tylko na sprzęcie Hi-Fi.

-WAV. Kolejny popularny standard audio pierwotnie opracowany do przechowywania dźwięku na komputerze PC. Z technicznego punktu widzenia może być używany do przechowywania dźwięku w różnych formatach, ale najczęściej jest używany do nieskompresowanego dźwięku. Z tego powodu jakość dźwięku może być dość wysoka, a do jego przetworzenia nie jest wymagana żadna specjalna moc obliczeniowa. Minusem tego jest duża ilość plików audio - wielokrotnie więcej niż MP3.

- WMA. Format audio, kiedyś stworzony specjalnie dla systemu operacyjnego Windows. Domyślnie używa kompresji stratnej (chociaż istnieje bezstratna wersja kodeka WMA). Format WMA jest szczególnie przydatny do pracy przy niskich przepływnościach, w tych warunkach zapewnia lepszą jakość niż MP3 i zajmuje mniej miejs...ca. Z drugiej strony format ten jest znacznie mniej popularny w cyfrowym dźwięku wysokiej jakości.

- AAC. Format zaprojektowany jako potencjalny następca MP3. Zapewnia również kompresję stratną (patrz wyżej), ale zapewnia lepszą jakość przy tym samym rozmiarze pliku; ta różnica jest szczególnie widoczna przy niskich przepływnościach. Aktywnie promowany przez Apple w iPodach; niemniej jednak jest zauważalnie gorszy od MP3 pod względem rozpowszechnienia, chociaż jest obsługiwany przez znaczną liczbę odtwarzaczy.

- OGG. Stratny cyfrowy format audio jest jedną z potencjalnych alternatyw dla MP3. Jedną z kluczowych cech OGG jest to, że podczas kodowania dźwięku szybkość transmisji stale się zmienia; jednocześnie na fragmentach, w których nie ma dźwięku, bitrate spada prawie do zera (w przeciwieństwie do MP3, gdzie strumień danych płynie stale, również w obszarach całkowitej ciszy). Pozwala to na osiągnięcie niewielkich rozmiarów plików przy zachowaniu jakości dźwięku. Należy również pamiętać, że format OGG jest oprogramowaniem typu open source i nie jest ograniczony patentami.

- FLAC. Jeden z formatów wykorzystujących bezstratną kompresję dźwięku (bezstratną). Dzięki tej kompresji zachowane są wszystkie szczegóły oryginalnego dźwięku, dlatego lossless formaty są szczególnie cenione przez wyrafinowanych melomanów i audiofilów. Minusem tej jakości są duże rozmiary plików. W szczególności FLAC jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych nowoczesnych formatów bezstratnych. Wynika to w dużej mierze z tego, że standard ten nie jest szczególnie wymagający pod względem mocy obliczeniowej odtwarzacza. Dzięki temu jego obsługę można zaimplementować nawet w stosunkowo prostych i niedrogich odtwarzaczach (w przeciwieństwie do innego popularnego formatu - APE, patrz niżej). Z drugiej strony pliki FLAC są bardziej obszerne niż pliki APE.

- aPE. Jeden z popularnych formatów bezstratnej kompresji dźwięku. W porównaniu z innym powszechnym standardem - FLAC (patrz wyżej) - APE pozwala uzyskać mniejsze rozmiary plików przy tej samej jakości. Z drugiej strony do odtwarzania takich plików potrzebna jest elektronika o dość dużej mocy obliczeniowej, dlatego kompatybilność z APE jest stosunkowo rzadka w odtwarzaczach kompaktowych.

- DSD. Specyficzny cyfrowy format audio wykorzystujący tzw. Modulacja sigma-delta (w przeciwieństwie do modulacji impulsowej stosowanej w większości innych formatów). Ta modulacja zapewnia bardzo wysoką częstotliwość próbkowania 2822,4 kHz; jednak nie można go porównać ze zwykłą częstotliwością próbkowania (patrz wyżej): w tym przypadku jest to specyficzny format sygnału. Jego właściwości są takie, że obsługa DSD może być zapewniona, nawet jeśli DAC odtwarzacza formalnie ma znacznie niższą częstotliwość próbkowania. Ogólnie ten format jest uważany za profesjonalny, jego obsługa znajduje się głównie w modelach Hi-Fi (patrz „Rodzaj”).

- DXD. Profesjonalny format audio pierwotnie stworzony do edycji plików DSD (patrz wyżej) – ze względów technicznych oryginalny DSD słabo nadaje się do edycji. DXD wykorzystuje 24-bitową (8-bitową wyższą niż Audio CD) i 352,8 kHz częstotliwość próbkowania (8-krotnie wyższą niż Audio CD). Podobnie jak oryginalny DSD, można go znaleźć głównie w odtwarzaczach Hi-Fi.

- AIFF. Format audio opracowany przez Apple dla komputerów Mac i laptopów Macbook; rodzaj „jabłkowego” analogu opisanego powyżej WAV, również w większości przypadków używanego do nieskompresowanego dźwięku.

- słyszalny. Zastrzeżony format pliku używany przez tytułowy internetowy sklep z książkami audio. Jedną z funkcji tego formatu jest to, że odtwarzanie plików jest dostępne tylko po wprowadzeniu loginu i hasła do sklepu internetowego Audible; dlatego obsługa tego standardu zwykle oznacza posiadanie programu klienckiego umożliwiającego dostęp do sklepu.

Ta lista nie jest wyczerpująca, we współczesnych odtwarzaczach (zwłaszcza w najwyższej kategorii) mogą być obsługiwane inne typy plików audio.

Funkcje i możliwości

- Wsparcie UEK. Zdolność odtwarzacza do rozpoznawania i używania plików .cue. Początkowo takie pliki były używane jako listy utworów na płytach Audio CD, rejestrowały kolejność utworów, czas ich trwania i nazwę; plikowi .cue w dzisiejszych czasach często towarzyszą albumy i kompilacje nagrane na zasadzie „wszystkich utworów z rzędu w jednym pliku audio”. Jeśli odtwarzacz obsługuje CUE, to taki plik audio na nim można odsłuchać jako zestaw osobnych utworów, przełączając się między nimi do woli - odtwarzacz pobierze dane z pliku .cue o punkcie początkowym każdego utworu i automatycznie pominie odtwarzanie nagranego dźwięku. Innymi słowy, format odsłuchu będzie taki sam, jak podczas odtwarzania muzyki w formacie „jeden plik na ścieżkę”.

- Formaty lossless. Odtwarzacz obsługuje formaty audio wykorzystujące kompresję bezstratną. W przeciwieństwie do kompresji stratnej (w tym samym MP3) ta kompresja nie obcina dźwięku, wszystkie jego szczegóły są zachowane w jak największym stopniu. Obecnie istnieje kilka formatów bezstratnych, najbardziej popularne to FLAC i APE (patrz „Obsługa formatów audio”); konkretny zestaw standardów, z którymi odtwarzacz jest zgodny, powinien zostać wyjaśniony osobno. Jednak w każdym przypadku funkcja ta przyda się tym, którzy cenią sobie najpełniejszy i najbardziej niezawodny dźwięk. W takim przypadku warto rozważyć dwa niuanse. Po pierw...sze, pliki lossless są dość duże – jeden album może zająć kilkaset megabajtów. Po drugie, aby w pełni docenić taki dźwięk, potrzebujesz wysokiej jakości słuchawek, a najlepiej odtwarzacza Hi-Fi (patrz Rodzaj).

- Formaty bez kompresji (nieskompresowane). Odtwarzacz obsługuje nieskompresowane formaty audio. Większość z tych standardów jest profesjonalna, zapewniają bardzo wysoką jakość i wierność dźwięku, ale zajmują dużo miejsca. Przykładami nieskompresowanych formatów są DSD i DXD (patrz Obsługa dźwięku).

- Praca w trybie DAC. Możliwość obsługi odtwarzacza w trybie przetwornika cyfrowo-analogowego (DAC) - gdy urządzenie odbiera cyfrowy sygnał audio z zewnętrznego źródła (najczęściej portu USB komputera) i wyprowadza analogowy dźwięk na wyjście. Funkcja ta jest dostępna głównie w modelach Hi-Fi (patrz „Rodzaj”). Przyda się przede wszystkim przy wyprowadzaniu dźwięku z pecetów, laptopów czy przenośnych gadżetów: ich własne karty dźwiękowe w takich modelach są często dość „słabe”, a korzystając z zewnętrznego DAC-a można uzyskać znacznie lepszą jakość dźwięku.

- Equalizer Funkcja ta umożliwia regulację głośności dźwięku poszczególnych pasm częstotliwości, zmieniając w ten sposób ogólną barwę dźwięku. Korektory we współczesnych odtwarzaczach mogą mieć różną liczbę pasm - od 2 (niskich i wysokich częstotliwości) w najprostszych modelach do 8-10 w zaawansowanych. W każdym razie takie ustawienie może się przydać zarówno do dostosowania dźwięku do własnych preferencji, jak i do zrekompensowania niedociągnięć podłączonych słuchawek lub głośników – jeśli „zawiodą” określone pasma częstotliwości. Ponadto wielu odtwarzaczy ma zestaw ustawień korektora (presetów), zwykle zaprojektowanych dla różnych stylów muzycznych - „Classic”, „Rock”, „Pop” itp.

- Wsparcie dla aptX. Funkcja, która występuje wyłącznie w modelach z Bluetooth (patrz odpowiedni punkt). Technologia AptX ma na celu poprawę jakości sygnału audio przesyłanego przez Bluetooth. Przy normalnym połączeniu, bez aptX, strumień danych jest mocno skompresowany i odcinany na poszczególnych częstotliwościach; spowoduje to zauważalne pogorszenie jakości dźwięku i może zepsuć wrażenia podczas słuchania muzyki. Funkcja ta eliminuje również tę wadę: podczas korzystania z aptX strumień danych jest przesyłany praktycznie bez kompresji, przy zachowaniu oryginalnej jakości. Oczywiście do tego aptX musi być obsługiwany nie tylko przez odtwarzacz, ale także przez urządzenie, do którego dźwięk jest nadawany (słuchawki, głośniki itp.)

- Odbiornik FM. Wbudowany tuner FM. Z tego zakresu korzysta zdecydowana większość nowoczesnych muzycznych stacji radiowych, ponieważ pozwala na nadawanie dźwięku w stereo. Jednak niektóre modele odtwarzaczy obsługują również inne standardy - na przykład AM, w którym szeroko reprezentowane są stacje z gatunku „talk”. Do słuchania radia zwykle trzeba podłączyć słuchawki – ich przewód pełni funkcję anteny.

- Nagrywanie z odbiornika FM. Możliwość nagrywania programów radiowych odbieranych przez własny tuner odtwarzacza (patrz wyżej). Funkcja ta jest przydatna, jeśli chcesz „zapisać do historii” jakieś wydarzenie z audycji - ciekawy talk show, występ na żywo ulubionego zespołu w studiu radiowym, rozmowę na żywo itp.

- Dyktafon. Możliwość obsługi odtwarzacza w trybie dyktafonu - do nagrywania dźwięku. Zazwyczaj używany jest wbudowany mikrofon. Ogólna funkcjonalność takiego nagrania jest znacznie skromniejsza niż w specjalistycznych dyktafonach, ale może się przydać do prostych zadań.

- Wbudowany głośnik. Własny wbudowany głośnik umożliwia słuchanie muzyki bez podłączania słuchawek czy głośników. W niektórych sytuacjach – na przykład podczas udostępniania filmu z ekranu odtwarzacza – funkcja ta może być bardzo przydatna. Należy jednak pamiętać, że możliwości wbudowanego głośnika są zazwyczaj dość skromne, w efekcie głośność i jakość dźwięku są niskie.

- Aparat cyfrowy. Własny aparat cyfrowy umożliwiający wykorzystanie odtwarzacza do robienia zdjęć i filmów. Jakość filmowania w większości przypadków nie jest wysoka, są jednak wyjątki – niektóre modele odtwarzaczy nie ustępują pod tym wskaźnikiem smartfonom ze średniej półki. Ponadto aparaty w tym przypadku są przeznaczone nie tyle do wysoce artystycznego filmowania, co do „uchwycenia chwili”. Warto również zauważyć, że lokalizacja kamery może być inna. Najczęściej montowany jest z tyłu, ale zdarzają się też odtwarzacze z kamerami skierowanymi do przodu, które pozwalają na robienie selfie i prowadzenie wideorozmów. A najbardziej zaawansowani odtwarzacze (zwykle modele z systemem operacyjnym, patrz wyżej) mogą mieć parę kamer - główną i przednią.
Dynamika cen
Astell&Kern AK70 często porównują
Astell&Kern AK Jr często porównują